Nem győzte meg Varsó Brüsszelt, már csak egy lépésre a pertől a lengyel bírák ügye
Következő szakaszába léptette az Európai Bizottság a Legfelsőbb Bíróságról szóló lengyel törvénnyel kapcsolatos kötelezettségszegési eljárását.
Következő szakaszába léptette az Európai Bizottság a Legfelsőbb Bíróságról szóló lengyel törvénnyel kapcsolatos kötelezettségszegési eljárását.
Az Európai Bizottság márciusban kezdte el vizsgálni a bírák nyugdíjazásának ügyét. Most örülnek, hogy a magyarországi szabályozást sikerült harmonizálni az uniós joggal.
Magyarország tiszteletben tartotta a bírák kényszernyugdíjazása ügyében született európai bírósági ítéletet - jelentette ki Viviane Reding, az Európai Bizottság alapjogi és igazságügyi alelnöke szerdán. Ezzel több mint másfél év után végleg lezárulni látszik a magyar kormány és a bizottság közötti vita.
A közigazgatási és igazságügyi miniszter még a határidő lejárta előtt válaszolt az uniós biztos kérdéseire a korábban nyugdíjazott bírák visszavételéről.
A 229 jogellenesen felmentett bíró nagy többsége a kártérítést választotta, de sokan döntöttek az újrakinevezés mellett is.
A nyugdíjazás az elmúlt évben országosan 231 bírót érintett. Ugyanakkor a törvényhozó lehetőséget teremtett arra, hogy még a távozásuk előtt 129 új bíró kezdje meg a munkát, ami jelentősen enyhítette a munkaterhet - mondta Handó Tünde, a bírói hivatal elnöke.
A bizottság megvizsgálja, hogy a hétfőn elfogadott törvény maradéktalanul eleget tesz-e az Európai Bíróságnak a bírák kötelező nyugdíjkorhatárának leszállítása ügyében hozott tavaly novemberi ítéletének.
Három lehetőség közül választhatnak azok a bírák, akiket az Alkotmánybíróság (Ab) által korábban megsemmisített jogszabály alapján nyugdíjaztak - ismertette Répássy Róbert a vonatkozó törvényjavaslat kedden megkezdődött parlamenti vitájában.
A Közigazgatási Bírák Egyesülete nem ért egyet a bírák visszahelyezésének korlátozásával, a szolgálati jogviszony jogellenes megszüntetése esetére csak az eredeti állapot helyreállítását tartják elfogadhatónak.
Tíz bíró kinevezéséről hozott határozatot a köztársasági elnök. A bíráknak egy júliusi határozatban december 31-től mondott fel Áder János, de január 1-től visszahelyezte őket tisztségükbe.
Két nagy választás előtt áll az Alkotmánybíróság, vele együtt pedig a magyar demokrácia és alkotmányosság Sólyom László szerint. A volt köztársasági elnök és az Alkotmánybíróság (Ab) első elnöke az Origón megjelent keddi írásában a bírák kényszernyugdíjazásáról született uniós ítéletet elemezve arra a következtetésre jutott, hogy az új alkotmány megszületése után már az Ab feladata, hogy a szöveget értelmezve garantálja az alkotmányos elvek működését Magyarországon.
Ifjabb Balsai István képviseli a Köztársasági Elnöki Hivatalt (KEH) azokban a munkaügyi perekben, amelyeket a kényszernyugdíjazott bírák a visszahelyezésük érdekében indítottak - közölte a Népszabadság. Korábban Balsai édesapja terjesztette be a bírák idő előtti menesztését az alaptörvényben is rögzítő alkotmánymódosítást.